North Metro Team of the Year
2003-04
1. Nick Walker Rosebank
2. Grant Turnbull  (c) Camrea
3. Alex Jesensek Camrea
4. Damien Sampimon Rosebank
5. Mark Hayes Bell Ramblers
6. Paul Bamford Preston Baseballers
7. Warren Stewart Keon Park
8. Gary Wilson Preston Baseballers
9. Tony Fellows Thomastown
10. Jason McGann Camrea
11. Mark Fitzsimmons Cameron
12. Nick Capetola Northcote United
2004-05
1. Nick Walker Rosebank
2. Marco Sticca Preston Baseballers
3. Alex Jesensek  (c) Camrea Taipans
4. David Plumpton Rosebank
5. Damien Sampimon Rosebank
6. Adam Howard Keon Park
7. Warren Stewart Keon Park
8. Tony Fellows Camrea Taipans
9. Shayne Watts Rosebank
10. Jason Lancaster Preston Baseballers
11. Gary Eyre Northern Socials
12. Gary Wilson Preston Baseballers
2005-06
1. Marco Sticca Preston Baseballers
2. Tony Tenuta  (c) Rosebank
3. David Plumpton Rosebank
4. Alex Jesensek Camrea Taipans
5. Damien Sampimon Rosebank
6. Florijan Tabain Keon Park
7. Nick Walker Rosebank
8. Kane O'Brien Cameron
9. Gavin Larsen Rosebank
10. Warren Stewart Keon Park
11. Mauro Cristofoli Rosebank
12. Dennis McNiece Northcote United
2006-07
1. Wes Fernando Preston Baseballers
2. Tony Tenuta  (c) Rosebank
3. Alex Jesensek Camrea Taipans
4. David Plumpton Rosebank
5. Adrian Marcon Northcote United
6. Shane Harvey Northern Socials
7. Damien Sampimon Rosebank
8. Adam Howard Keon Park
9. Florijan Tabain Keon Park
10. Kane Sevior Northern Socials
11. Tony Fellows Camrea Taipans
12. Adrian McFedries Preston Druids
2007-08
1. Michael White Keon Park
2. Adam Reimers Keon Park
3. Alex Jesensek Camrea Taipans
4. John Bubis Camrea Taipans
5. Damien Sampimon Rosebank
6. Jason McGann Camrea Taipans
7. Nirmal Wickramarathna Keon Park
8. Florijan Tabain  (c) Keon Park
9. Chamidu Perera Preston Baseballers
10. Jason Lancaster Preston Baseballers
11. Glen Larsen Rosebank
12. Dean Smith-Whiting Preston Baseballers
2008-09
1. John Bubis  (c) Camrea Taipans
2. Marco Sticca Preston Baseballers
3. Damien Sampimon Rosebank
4. David Plumpton Rosebank
5. Stefan Berak Camrea Taipans
6. Jason McGann Camrea Taipans
7. Chamil Perera Camrea Taipans
8. Florijan Tabain Keon Park
9. Jason Lancaster Preston Baseballers
10. Glen Larsen Rosebank
11. Tony Fellows Camrea Taipans
12. Matthew O'Brien Holy Trinity
2009-10
1. Michael White Keon Park
2. Dave Stavropoulos Preston Druids
3. Joel Thompson Northcote United
4. Nick Christie  (c) Lalor Warriors
5. Todd Hughes Lalor Warriors
6. Matthew O'Brien Holy Trinity
7. Shaun Newitt Northern Socials
8. Dean Smith-Whiting Northcote United
9. Joe Russo Keon Park
10. Brad Winther Lalor Warriors
11. Ben Slaviero Holy Trinity
12. Barry Parks Cobras
2010-11
1. Michael White Keon Park
2. Rocky Sharma Northern Socials
3. Nirmal Wickramarathna Keon Park
4. Joel Thompson Northcote United
5. Ryan Docherty Keon Park
6. Danushka Wijemanna Northcote United
7. Matthew Perri Rivergum
8. Eranda Ekanayake Northcote United
9. Florijan Tabain  (c) Keon Park
10. Brad Winther Lalor Warriors
11. Ben Slaviero Holy Trinity
12. Matthew O'Brien Holy Trinity
2011-12
1. Danushka Wijemanna Northcote United
2. Matthew O'Brien Holy Trinity
3. Alex Jesensek Rivergum
4. Kane Lambert  (c) Northcote United
5. Joel Thompson Northcote United
6. Paul Unkles Rivergum
7. Florijan Tabain Keon Park
8. Scott Morley Rivergum
9. Josh Clarkson Holy Trinity
10. Adam Marcon Northcote United
11. Alex Pettolino Holy Trinity
12. John Newbould Olympic Colts
2012-13
1. Michael White Keon Park
2. Scott Morley Rivergum
3. Julian Turner Holy Trinity
4. David Plumpton North Brunswick-Rosebank
5. Kane Lambert  (c) Northcote United
6. Alex Jesensek Rivergum
7. Damien Sampimon North Brunswick-Rosebank
8. Shaun Newitt Northern Socials
9. Corey Altis Northcote United
10. Kyl Ewart Rivergum
11. Joe Russo Keon Park
12. Steve Favrin North Brunswick-Rosebank
2013-14
1. Alex Jesensek  (c) Rivergum
2. Tony Tenuta North Brunswick - Rosebank
3. Steve Favrin North Brunswick - Rosebank
4. Joel Thompson Northcote United
5. John Masci Preston YCW District
6. Damien Sampimon North Brunswick - Rosebank
7. Matthew Perri Rivergum
8. Vikas Dhingra Darebin Chargers
9. Brad Winther Lalor Warriors
10. Daniel Bramich Rivergum
11. Ben Slaviero Holy Trinity
12. Shane Baker Keon Park
2014-15
1. Alex Jesensek Rivergum
2. Michael White Keon Park
3. Damien Sampimon (c) North Brunswick - Rosebank
4. Steve Favrin North Brunswick - Rosebank
5. Matthew Perri Rivergum
6. James Bonnici Olympic Colts
7. Ryan Docherty Keon Park
8. Nick Christie Lalor Warriors
9. Daniel Bramich Rivergum
10. Scott Toull Olympic Colts
11. Daniel Young Rivergum
12. Sachin Anand North Brunswick - Rosebank
2015-16
1. Sean Neary Rivergum
2. Tony Tenuta North Brunswick - Rosebank
3. Jarryd Dimarco North Brunswick - Rosebank
4. Joel Thompson Northcote United
5. Todd Hughes Lalor Warriors
6. Matthew Perri Rivergum
7. Nick Christie Lalor Warriors
8. Michael White Keon Park
9. James Bonnici  (c) Olympic Colts
10. Daniel Young Rivergum
11. Josh Boyle North Brunswick - Rosebank
12. Nick Ring Northcote United
2016-17
1. Alex Jesensek Rivergum
2. Rocky Sharma Northern Socials
3. James Bonnici Olympic Colts
4. Dushan Wickramarathna Northern Socials
5. Bhatiya Ratnayake Lalor Warriors
6. Matthew O'Brien Holy Trinity
7. Steve Favrin North Brunswick - Rosebank
8. Matthew Perri Rivergum
9. Jake McSwain Keon Park
10. Liyanage DeSilva Northcote United
11. Eddy Banovac North Brunswick - Rosebank
12. Rueban Blackmore-Moore Northcote United
www.nisc.com.au